Historie lezení na Lomnicku

1945-63

Lomničáci K. Cerman a J. Khuna lezou na Hruboskalsku společně s horolezci z Turnova. Na konci padesátých let se základna rozšiřuje na přibližně šest aktivních členů.

1963

Lomničtí horolezci se přičleňují k turistickému oddílu v Lomnici. Hlavním oporám oddílu patří Jan Žitník, Ivan Rutkovský, Slávek Kříž, Jan Žoldoš. Leze se převážně na Hrubici a Prachově.

1966

V březnu se v Lomnickém kině slavnostně zakládá Horolezecký oddíl Lomnice nad Popelkou. Původní název TJ Jiskra Lomnice. Počet členů je 10 můžu a jedna žena.

Předsedou je zvolen Jan Žitník, cvičitel oddílu Ivan Rutkovský.

1966 - 72

předseda Jan Žitník

Po založení samostatného oddílu v Lomnici se popularita lezení ohromně zvedla. Na konci šedesátých let má oddíl 25 členů.

Lezecká činnost byla převážně na pískovcích českého ráje. Nejlepší členové lezli obtížnost VIIb jednotné pískovcové klasifikace.

Oddíl pořádá výcviky nováčků a zkušenější lezci absolvují horolezeckou školu ve Vysokých Tatrách.

1972 - 79

předsednictví se chopil Slavoj Kameník

V těchto letech měl Lomnický oddíl ve zprávě skalní oblast Babinec (část Prachovských skal). Pod vedením předsedy oddílu se konaly brigády na obnovu přístupových cest ke skalám a údržba slaňovacích kruhů a vrcholových knížek. V sedmdesátých letech byly Prachovské skály vyhlášeny za nejlépe udržovanou skalní oblast v Čechách.

V těchto letech začali Lomničáci tvořit na Prachově první vážnější prvovýstupy. Lví podíl měl v sedmdesátých letech mladý talentovaný lezec Jaroslav Koudelka. Cesta nářků VIIc na Májovou věž, Jiho-východní hrana VIIIb na Kladivo, Křišťálová cesta VIIc na Zdeninu věž jsou dnes velice oblíbené a respektované cesty.

Výcvik nováčku s tradičním chytáním pádů se prováděl v oblasti u Mouřenína.

Počet členů v roce 1979 byl 28 mužů a 3 ženy.

1979 - 90

kormidlo od Slavoje Kameníka převzal Vladimír Mastník

V tomto období nastal zlatý věk Lomnického oddílu. Každoročně byli pořádány zimní i letní horolezecké pobyty ve Vysokých Tatrách. V letních měsících se organizovali zájezdy do různých lezeckých oblastí v Čechách i na Slovensko. Pro mládež byly připraveny lezecké tábory v Sedmihorkách. Lomnická lezecká špička opakovala nejtěžší výstupy své doby.

I další činnost byla vskutku bohatá. Lomničtí horolezci pravidelně jezdili Jizerskou padesátku a Krkonošskou sedmdesátku. Oddíl organizoval slavný závod Tábor - Kozákov, závod pro zrakově postižené - memoriál J. Khuny.

V roce 1984 a 85 se uskutečnili závody "Železný muž".

Počet členu v roce 1989 byl 35 mužů a 8 žen.

1990-93

předseda Zdeněk Vaněk

1993-95

předseda Jan Havel

Začátkem 90 let se začíná budovat v Lomnické sokolovně umělá horolezecká stěna. Tímto počinem se Lomnice stává pupkem lezení v kraji východočeském. Na stěnu se sjíždějí největší esa tehdejšího pískovcového lezení.

Na Prachově vznikají díky Lomničákům jedny z nejtěžších cest své doby. Kameníkovy kruhy IXb na Jehlu, Šicí stroj direkt Xb na Drážďanskou věž, Cesta Dallas IXc na Americkou věž, Život na laně Xc na Hlásku. Autory těchto převratných cest v historii Prachova jsou: Marek Havlík, M. Pěnička, P Vilimovský.

V Adršpachu se několika opravdu těžkými výstupy uvedl P. Sucharda.

1995-2014

předseda Zdenda Žoldoš

Oddíl pravidelně pořádá na umělé horolezecké stěně závody v lezení na obtížnost. Každoročně jsou organizované oddílové zájezdy do pískovcových oblastí Čech. V jarních měsících probíhá nácvik jištění v Klokočí. Vláďa Mastník připravuje vysokohorskou turistiku. Od roku 1998 funguje oddíl mládeže, který vychoval již jednu generaci lezců. Oddíl má opět ve zprávě lezeckou oblast Babinec. Brigády na údržbu skal se pravidelně pořádají na jaře a na podzim. Členové oddílu individuelně vyrážejí za dobrodružstvím do celé Evropy, ale i do Asie, Afriky a Ameriky.

Počet členu k roku 2009 je 45 mužů a 12 žen.

2015-2018

předseda Mirek Sacký

Proběhl poslední 20.ročník Aprílového poháru. Toto jubilejní zápolení bylo zaznamenáno i kamerou České televize. Záznam pořadu na ČT Sport.

Proběhli i boulderové závody "Boulder Battle" pod vedením Vojty Blažíka a Martina Stolína. Kdy byla zde v sokolovně postavena Boulderová stěna uprostřed hlavního sálu a společně se stěnou bylo postaveno 13 kvalifikačních boulderu a 4 finálové. 

Úspěšně pokračuje dětský oddíl vedený Zdendou Žoldošem.

2019-2022

předseda Martin Stolín

Novým předsedou oddílu se stává Martin Stolín. Nový výkonný výbor se skládá z Martina Stolína, Martina Ehmiga a Martina Jandy.

Investuje se v oblasti stěny, jako je rekonstrukce (nátěr a oprava stěny) bezpečnost (nové dopadiště) díky štědrým dotacím, které se povedlo získat diky sokolu

Každoročně se na stěně pořádají oddílové závody a Pohár Českého ráje.

Dětský oddíl byl rozšířen na 3 tréninky a pokračuje v počtu  20 dětí pod vedením trénérů Zdendy Žoldoše, Martina Jandy a Lenky Vaničkové.

Aktuálně má oddíl 40 mužu, 11 žen, 37 dětí

Vytvořte si webové stránky zdarma!